Річковий транспорт

 Внутрішні судноплавні річкові шляхи України проходять здебільшого акваторіями Дніпра та Дунаю. Головною воднотранспортною магістраллю України є Дніпровський водний шлях, яким здійснюються перевезення вантажів і пасажирів. Судноплавні траси Дніпра перетинаються з автомобільними та залізничними магістралями та входять до національної мережі міжнародних транспортних коридорів.

Річкові порти загального користування знаходяться на внутрішніх судноплавних річкових шляхах міжнародного значення України та розташовані у місцях значної концентрації промислово-аграрного потенціалу України (Чернігів, Київ, Черкаси, Кременчук, Дніпродзержинськ, Дніпропетровськ, Запоріжжя, Нова Каховка, Херсон, Миколаїв).

Найбільшою судноплавною компанією на річкових артеріях є АСК «Укррічфлот». До його складу входять Дніпропетровський, Запорізький, Миколаївський, Херсонський та Чернігівський річкові порти загальною потужністю з обробки вантажів близько 24 млн. тонн.

Порти використовуються для перевалювання експортно-імпортних вантажів, таких як металопрокат, металобрухт, лісоматеріали, вугілля, кокс, феросплави, пісок, боксити, зернові, контейнерні та тарно-штучні вантажі.

Протягом 2012 року введено в експлуатацію Річкову інформаційну систему (РІС) на внутрішніх водних шляхах. Впровадження РІС та електронних річкових карт сприяє спрощенню проходження суден внутрішніми водними шляхами, підвищенню рівня контролю за рухом суден, зменшенню кількості аварійних подій.

У рамках діяльності робочої групи МІУ з питань розвитку перевезень річковим транспортом здійснюється розробка спеціального законодавчого акту для річкового транспорту на внутрішніх судноплавних шляхах, яким мають бути передбачені: правовий статус і функціонування річкових портів України, використання та утримання внутрішніх судноплавних шляхів, питання лоцманського проведення суден, використання річкового флоту, особливості перевезення вантажів внутрішніми водними шляхами України.